Ročník 2003

Webmaster

V Litomyšli se rozhodlo o mistrech ČR v požárním sportu pro rok 2006
Autor: Jan Skopalík  21. 09. 2006
     Zraky všech hasičů byly od 15. září do 17. září upřeny do Litomyšle, kde se uskutečnilo Mistrovství České Republiky (MČR) družstev dobrovolných hasičů v požárním sportu pro rok 2006. Této vrcholné akce se zúčastnilo celkem 32 devítičlenných družstvech v kategoriích muži a ženy. Privilegium zúčastnit se této vrcholné akce měla pouze vítězná družstva z krajských kol a obhájci prvenství z loňského Mistrovství, které se konalo v Havlíčkově Brodu.
VÝSLEDKY
FOTOGALERIE

Soutěžící družstva od pátečního rána pilně trénovala na Městském stadionu Černá hora a dolaďovala formu. Na 70 rozhodčích, členů realizačního štábu a technické čety se připravovalo vytvořit optimální podmínky pro závodníky a dodržet přitom stanovený harmonogram soutěže. K večeru se všichni přesunuli do centra Litomyšle na náměstí Bedřicha Smetany, kde po slavnostním defilé došlo za přítomnosti vážených hostů k oficiálnímu zahájení MČR. Od sobotního rána se pak veškeré sportovní dění odehrávalo pouze v areálu Městském stadionu Černá hora. První disciplínou na programu byl běh na 100m s překážkami v kategorii muži. Překážky tří soutěžních drah byly situovány na rovince tartanového oválu v prostoru pod hlavní tribunou, která pod tíhou diváků doslova praskala ve švech. Startovní listina totiž skýtala jména řady kvalitních závodníků ČR včetně držitele českého rekordu Jana Lorence, který letos v srpnu na závodech v Hradci Králové zaběhl čas 16,15 sekund. I díky silnému protivítru se avizovaný atak na překonání tohoto času nekonal, přesto se diváci nenudili. Pod hranici 18 sekund se dostalo neuvěřitelných 37 závodníků, sedm z nich dokonce zaběhlo čas začínající číslem 16. Cenné vítězství v hodnocení jednotlivců si odnesl Milan Onderka z Mniší, který s časem 16,35 sekund zaostal o pouhé dvě desetiny za českým rekordem. Na druhém místě se umístil  teprve osmnáctiletý Pavel Maňas z Pňovic 16,55s. a na třetím místě skončil Jan Lorenc 16,69s.
Po první disciplíně vedlo v družstvech Horní Poříčí s celkovým součtem 103,18 sekund. Velkými adepty na celkové prvenství byly také Horní Lukavice – 103,80s. a Mniší 105,07s.

Po přestavění dráhy se pustily do soutěžení ženy. V jednotlivkyních dosáhly dvě závodnice na čas 18,29 sekund. Z prvenství se však těšila pouze Andrea Nolčová , v jejíž prospěch před Blankou Královou (obě Chválenice) hovořil lepší výkon v „slabším“ pokusu. Na třetím místě se umístila Monika Sedlatá z SDH Kvasiny – 18,54s. V družstvech se dařilo nejlépe Chválenicím se součtem 112,16 sekund před Kvasinami 115,85s. a Dolními Měcholupy  116,28 s.

Odpoledne soutěž pokračovala disciplínou štafeta 4x100m muži. Borci z Horní Lukavice zvládli tuto disciplínu v nejrychlejším čase 57,01 sekund před družstvy z Horního Poříčí 57,55s. a Mniší 57,47 s. Po přestavění tratě se do soutěžení na oválu pustila děvčata. Nejlépe zvládly štafetu Chválenice 63,53s. před Dolními Měcholupy 65,85s. a Hutí 68,00s.
O celkových vítězích se rozhodovalo až po splnění závěrečné disciplíny - požárního útoku, která byla na programu v neděli. Nejlepší požární útoky v kategorii mužů předvedla družstva Polesí 25,50s, Olšovce 26,36s. a Bystré v Orlických horách 26,84s. Po součtu všech tří disciplín se z celkové vítězství se součtem 189,54 sekund radovali přeborníci Jihomoravského kraje z Horního Poříčí. Na druhém místě skončili obhájci z Horní Lukavice (Plzeňský kraj) 190,57s, druhým vicemistrem se stalo Mniší (Moravskoslezský kraj) 190,62s.

Nejzdařilejší útok v kategorii žen předvedly Lhenice – 25,51s., před Chválenicemi 26,86s. a Prosenickou Lhotou 27,66s. Chválenice (Plzeňský kraj) se součtem 202,55 sekund tak s přehledem obhájili loňský titul. Duel o druhé místo ve svůj prospěch rozhodly Dolní Měcholupy (Praha) 212,41 s., s třetí příčkou se musely spokojit Kvasiny (Královéhradecký kraj) 212,98s.

Nedělní dopoledne bylo zpestřeno soutěží o „Výjimečný kýblšpric“. Poté zbyl na programu už jen poslední bod – vyhodnocení MČR pro rok 2006. Za své výkony byli náležitě odměněni nejlepší jednotlivci i družstva. Poté se už všichni zúčastnění rozprchli do všech koutů naší vlasti s krásnými vzpomínkami na Litomyšl i Mistrovství ČR v požárním sportu pro rok 2006.