Nádherné ranní počasí přivítalo v dopoledních hodinách nejprve zástupce žákovských kolektivů z různých koutů naší republiky. Tradičně kvalitní trať a ideální podmínky tak daly šanci vyniknout nastupující generaci. A ta skutečně předvedla ve strhujících soubojích řadu pozoruhodných výkonů. Mezi chlapci se mimořádným výkonem v běhu na 60 m s překážkami blýskl David Havlík z Ostravy-Michálkovic časem 12.86. Zdárně mu sekundoval loňský vítěz Michal Bařinka časem 13,21 a třetí Filip Siegel z Trusovic. V kategorii chlapců se představilo celkem 44 soutěžících. V kategorii dívek sice byla konkurence početně menší – soutěžilo 17 dívek – ale adeptek na přední pozice byla řada. Na první příčku nakonec dosáhla Magdaléna Krayzlová z Těškovic časem 13,69 a k radosti domácích příznivců z Pustkovce patřila druhá příčka Zuzaně Pyšově za čas 14,23. Třetí příčku obsadila Jana Průková z Borovan.
Přihlížející diváci se mohli potěšit nejen samotnými výkony, ale také výstavou historické techniky, zásahem se sto let starou koňskou stříkačkou a řadou soutěží pro děti. Chybět nemohlo ani vystoupení mažoretek, které předělilo soutěže žáků a soutěž žen, která byla zahájena jen několik minut po 12 hodině.
Ve skvěle obsazeném závodě se střetla téměř kompletní česká špička. Mnoho překvapení se nekonalo a tak do finálových rozběhu prošly očekávané favoritky v čele s loňskou vítězkou Blankou Královou (18,53) z Chválenic, následovala týmová kolegyně Andrea Nolčová (18,59) a trojnásobná vítězka Stovkování Monika Sedlatá z Kvasin (18,88). Většina časů žen na trati byla ovlivněna poměrně ostrým protivětrem. Samotné vyřazovací souboje dokáží řádně zamíchat konečným pořadím, což se potvrdilo i letos. Zatímco se Blanka Králová a Andrea Nolčová prokousávaly suverénně až do finále, vystavil nezdařený rozdělovač v semifinále stop finálové účasti Moniky Sedlaté. Byla to její první neúčast ve finále v celé historii Hasičského stovkování. Finále tak zkompletovala do té doby poměrně nenápadně bojující Zdeňka Luňáková také z Kvasin. Vyrovnané finále pak pro sebe na rozdělovači rozhodla Andrea Nolčová před Zdeňkou Luňákovou a Blankou Královou, která finálový běh nedokončila.
Po řadě ukázek činnosti HZS Moravskoslezkého kraje a vystoupení mažoretek se pozornost upnula k soutěži mužů a také počasí, které začalo hrozit deštěm, jak je již ostatně při Hasičském stovkování tradicí. Přesto se podařilo všem 122 účastníkům splnit dvě základní kola. V nich se nejlépe vedlo zástupcům ze sousedního Slovenska. Velmi zdatně jim konkuroval obhájce vítězství Ladislav Janeček, který potvrdil, že mu tato trať svědčí a vedl po prvním kole časem 17,12. Na tento nástup dovedl reagovat ve druhém kole pouze Viliam Stinčík startující za Hněvošice, který se časem 17,05 dostal do vedení. Viliam ostatně zvítězil v základní části také v minulém roce. Na třetí pozice se usadil další zástupce našeho východního souseda Branislav Biro z Popradu za čas 17,31 a teprve za ním se usadila další jména z české špičky. Ladislav Janeček již v druhém kole nedokázal reagovat na čas Viliama Stinčíka, což vyplývalo zejména z faktu, že se na trať snášel mírný déšť a ta se stávala velmi kluzkou. V závěru druhého kola již začal být déšť intenzívnější a tak poslední rozběh tří zástupců Pustkoveckého družstva, který symbolicky uzavřel základní kola, byl dle rozhodnutí závodníků a pořadatelů, také pravděpodobně posledním soutěžním během celé historie Hasičského stovkování v Ostravě.
Celých pět ročníků Hasičského stovkování jsem si jako jeden z pořadatelů prožil od počátku do konce. Ještě dnes si intenzivně pamatuji na první schůzku před více než 4 roky, kde jsem vymýšleli název „Hasičského stovkování“ a především jsme vůbec netušili, jak takovou velkou akci zorganizovat. Prožili jsme si kritické okamžiky, ať již díky počasí, které nás pronásledovalo celých 5 ročníků, tak například při přesunu u druhého ročníku, o jehož nutnosti jsme se dověděli 3 týdny před soutěží. My všichni ze Sboru dobrovolných hasičů v Pustkovci doufáme, že se vám diváků i soutěžícím pět ročníků Hasičského stovkování líbilo a rádi se budete vracet do Ostravy na akce obdobného charakteru.
Petr Holuša